$ 18.681 € 19.3462 Üye Ol
şeker shell
Alexa.Com Neden Kapatıldı?

Alexa.Com Neden Kapatıldı?

Amazon, Alexa.Com’u 1 Mayısta Kapattı.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon, ticaretin yanı sıra internet hizmetleri ve farklı sektörlerde yenilikçi teknolojiler de geliştiriyor. Şirketin bu araçlarından biri de 1996 yılında kurulan Alexa hizmetiydi. Amazon’un Alexa hizmeti internet sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veriyor, siteleri ulusal ve global trafik bakımından sıralamaya tabi tutuyordu. Bununla birlikte anahtar kelime analizi, sayfada geçirilen vakit, yönlendirmeler ve daha birçok kalemde veriler sunuyordu. Peki alexa.com neden kapatıldı hiç düşündünüzmü?

Amazon, 25 yıl önce kurulan ve 20 yıldır internet sitelerinin analizini ve sıralamasını sunan Alexa.com’u kapatacağını açıkladı. Alexa.com uzunca bir süredir rakip internet araçlarının yükselişi nedeniyle düşüşteydi. Amazon, paylaştığı duyuruyla birlikte internet siteleri için Alexa hizmetinden faydalananlara kötü bir haber verdi. Şirket, 25 yıl önce kurulan Alexa Internet’in 1 Mayıs 2022 itibarıyla kapatılacağını açıkladı.

Amazon’un açıklaması oldukça kısaydı ve şu şekildeydi;

“25 yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yıl çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırmak gibi zor bir karar aldık. İçerik araştırması ve rekabet analizi için bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.”

Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” olarak adlandırılan tarayıcı eklentisi, izleme kodları ve çeşitli arama motoru verileri kullanarak toplanıyor. Bu sayede internet sitelerinin bulunduğu ülkede ve dünya genelinde ziyaretçi bakımından kaçıncı sırada olduğu, hangi kelimelerden trafik aldığı ve daha birçok veri herkese açık bir şekilde paylaşılıyor.

alexa.com

Asıl gelirini ücretli kullanıcılardan elde eden Alexa internet sitesi sahiplerine belirli bir ücret ödemeleri karşılığında rakipleri hakkında çok daha fazla bilgi sunuyordu. Amazon’un Alexa Internet hizmetine abone olan kullanıcılar, 1 Mayıs 2022’ye kadar abonelikleriyle beraber gelen özellikleri aynı biçimde kullanmaya devam edebilecekler. Fakat Amazon, artık yeni abonelik yada alan kişi kabul etmeyecek. Amazon API’ları ise 8 Aralık 2022 tarihinde kullanılamaz hale getirilecek.

Alexa.Com Neden Kapanıyor?

Aslında kendileri tarafından bir açıklama gelmemesine rağmen bir çok webmasterın düşüncesi popülerlik anlamında fazlaca bir etkisi kalmamış olması. Test sürümü yok, sadece direk ödeme yaparak analiz yapabiliyorsunuz. Bu konuda bir çok websitesi var deneme sürümü gibi bir çok fırsatlar sunan, ahrefs, semrush, moz gibi birden fazla sitelerin bulunması ile alexa aslında boştan yere sıralama analizi yapmaktan vazgeçtiğini düşünüyorlar.

Alexa.Com’un Yerini Kim Dolduracak? Webmasterlar Neye Göre Haraket Etmelidirler?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere birden fazla direk dünya sıralaması olarak değilde kendi çaplarında belirlemiş oldukları Pa, da değeri, Dr, Ur, değeri gibi değerler ile web sitelerinden alışveriş yaparken bunlara bakarak haraket edilmesi gerektiği düşünülüyor.

şeker shell
511 okunma
Cevap bırakın