Sohbet Odaları

Sohbet Odaları

Sohbet Odaları Nedir?

Sohbet odaları aktif olarak internet üzerinden canlı olarak sohbet edilebilen, arkadaşlık kurulan chat ve sohbet sitesidir. Sohbet odaları kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz olarak sohbet etme, eğlence ve arkadaşlık kurma imkanı sağlar. IRCd server ağına kurulan sistem sayesinde kesintisiz olarak 24 saat boyunca hizmet sunmaktadır. Türkiye’de binlerce sohbet odaları hizmeti sunan chat sitesi bulunmaktadır. Her daim kendini en güncel teknolojik gelişmeler ile geliştiren ve hayal gücünü çok iyi kullanan bir sektör olmaktadır.

Sohbet odaları çoklu kanal mantığı ile çalışan ve sınırsız sayıda oda kurulan bir platformdur. Her kanalın kendine has yetkili operatörleri ve kullanıcıları olduğu gibi, yaş gurupları, eğlence odaları, radyo kanalları, yardım ve destek kanallarıda bulunmaktadır. Türkiye’de genel olarak sohbet odaları hizmeti sunan siteler ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet vermektedirler. Ayrıca ücretli olarak hizmet sunan sitelerde mevcuttur. Ücretli olan sitelerde mağduriyet yaşamamak için gizlilik politikaları, veri kullanımı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

sohbet

Sohbet sektörü türkiye ve dünya çapında oldukça büyük bir platform ağına eşlik eder. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan sohbet siteleri her daim en ön planda olmayı başarmıştır. Günümüzde yüzlerce sosyal medya şirketleri dahi kendi platformlarına özel olarak sohbet odası veya özel sohbet özelliğini aktif etmiştir. İnternetten online olarak işlem yapan şirketler dahi canlı olarak iletişim kurmak ve teknik destek vermek için canlı sohbet bölümü aktif etmektedir. Canlı sohbet ile kullanıcılarına daha kaliteli bir hizmet sunmak istedikleri bir gerçektir.

Güvenilir ve Kaliteli Sohbet Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Sohbet etmek her insanın en doğal hakkıdır. Kaliteli bir sohbet için ise seviyeli bir sohbet ve güvenilirlik son derece önemli olmayı şart koşar. Sohbet her insan ile olmayacağı gibi kalitesiz ve güvenli olmayan sohbet siteleride fazla bir ilgi çekmez. Kişilerin özel kimlik bilgilerini loglamak ve ifşa etmek hoş olmayan bir tutum olur. Kadınlar ve erkeklerin hep bir arada sohbet ettikleri farklı şehirlerin kültürel etkinlerini paylaştığı, farklı din mensuplarına tabi olan kişilerin kimlik hakları gizli tutulmalı ve yansıtılmamalıdır.

Sohbet siteleri güvenlik düzeyi en üst seviyede olmalıdır. Socket botların yanı sıra kanal operatörleri sohbet’in güvenliğine her daim dikkat etmelidir. Lamerlik ve uygun olmayan nickleri kanaldan atmalı, buda yetersiz kalırsa sunucudan adminler vasıtasıyla uzaklaştırılmalıdır. Tüm bunlarda yetersiz kalırsa kişinin ip adresi sonsuza kadar banlanmalıdır. Bir sohbet sitesinin güvenilir olduğunu kanıtlaması kullanıcılarına her daim güven ve huzur vermelidir.

sohbet odaları

Kaliteli ve güvenilir bir sohbet sitesinde olması gereken, ve kullanıcıların bu hususlara dikkat etmesi gereken bazı ip uçları şunlardır? Sohbet siteleri hakkında bilinmesi gereken işte bazı gerçek unsurlar;

 1. Eğlence amaçlı takılmak, sohbet etmek ücretsiz olarak sunulmalı ve sohbet nezih bir ortamda seviyeli olmak zorundadır.
 2. Özel sohbet yaparken kullanıcının özeli okunmamalı ve konuşmaları ifşa edilmemelidir. Gerekli olan yasaklı kelimeler ve reklamlar spam olarak eklenmelidir.
 3. IRCd server ağına bağlanan bad nickler auto olarak farklı bir odaya aktarılmalı veya rumuz değişimi oto olarak sistem tarafından gerçekleştirilmelidir.
 4. Kişilerin özel hayatı, ev ve iş adresleri siber zorbalık ile istenilmemeli ve ifşa edilmemelidir.
 5. Sunucu genelinde sürekli olarak reklam yapılmamalı ve başka sunuculara zorla yönlendirmek için userler rahatsız edilmemelidir.
 6. Yetkili olan görevliler sohbet kullanıcıları ile alay ederek konuşmamalı ve yetkisini kanıtlamaya çalışmamalıdır.

sohbet siteleri

Sohbet Odaları Kuralları Nelerdir ve Hangi Kurallara Uyulması Gerekir?

Kurallar insan hayatının günlük olarak uyması gereken vazgeçilmez bir parçasıdır. Evde iken evin kurallarına uymak, Trafikte sürücü veya yaya olarak trafik kurallarına uymak, okul hayatında okulun eğitim ve öğretim kurallarına uymak, iş yerinde iken iş kurallarına uymak ve arkadaşlar ile sohbet ederken davranış kurallarına uymak gibi çok sayıda örnek verile bilir.

Sohbet odaları ise kullanıcılarına kaliteli bir sohbet hizmeti sunmak için kendine has değişmeyecek kurallar koymuştur. Reel hayatta asayişin sorumlusu güvenlik güçleri ise sanal dünyadada sohbet siteleri yetkileri sorumludur. Sohbet odalarında zorunlu olarak uyulması gereken bazı kurallardan kısaca bahsedelim! İşte sohbet odaları kurallarından bazı tiyolar şöyledir;

 1. T.C Devleti ve yöneticilerine saygısızlık yapmak yasaktır.
 2. Din, dil, ırk ayrımı yapmak kesinlikle yasaktır.
 3. Sunucu içerisinde siyasi, politik ve terör propagandası yapmak yasaktır.
 4. Sunucu yöneticilerine hakaret etmek, onur kırıcı rumuz veya kanal kullanmaya çalışmak yasaktır.
 5. Clone, proxy, trojan, izinsiz reklam ve inviter botu sokmak yasaktır.
 6. Web sitesi veya sunucu reklamı yapmak, Aşırı derecede kanal reklamı yapmak yasaktır.
 7. Sunucu içerisinde ve kanallarda küfür etmek, sistem saldırıları yapmak, flood v.b yapmak, küfürlü ve reklam içeren kick, akick, away, topic atmak yasaktır.
 8. Sunucu yönetimden ısrarla Aop, Sop, IRCop ve Helper olmayı istemek yasaktır.
 9. Kanal genelinde kullanılan ülke dili harici bir dil ile konuşmak yasaktır.

Sohbet odaları içerisinde uyulması gereken bazı kuralları kısaca özetlemiş olduk. Kurallara uyan her kullancı 24 saat diliminde canı ne zaman isterse sohbet etmek ve yeni arkadaşlar bulmak için sohbet siterini ziyaret edebilirler.

Samuray
Samuray

Eşsiz bir erdem, duru bir bilgelik ve vatana hizmet için yaşanır.

1 Yorumlar
Assassination

Sohbet odaları boş zamanları eğlenceli hale getirmek için harika bir yer.

Cevap bırakın

Sitede Arayın